بلاگ

مراقبت از درختچه بونسای

درخت بن سای درخت کوچکی است که در یک ظرف کشت می شود. در واقع کلمه “بن سای” در ژاپنی به معنای ” کاشته شده در ظرف” است. بن سای به هنر کشت این درختان کوچک اشاره می کند و بخش جدایی ناپذیر فرهنگ ژاپنی است که به اوایل قرن 14 ام باز می گردد.

روش نگهداری بن سای

زمانی که تنها ثروتمندترین اشراف زاده ها و اعضای عالیرتبه جامعه ژاپن می توانستند از این درختان لذت ببرند, اما اکنون نوعی هنر است که مردم سراسر جهان از آن لذت می برند.اولین بار دیدن بن سای چیز معمولی نیست. سناریوی معمول به این شکل است:شما یک بن سای را به عنوان هدیه ای برای کریسمس یا برای روز تولدتان می گیرید. آن را دوست دارید و می خواهید آن را خوب نگه دارید تا خوب رشد کند.

مراقبت از درخت بن سای:

مراقبت از درخت بن سای ممکن است ابتدا سخت و ترسناک باشد. در اینجا چند نکته برای نشان دادن اینکه چطور از این درخت می توانید مراقبت کنید، وجود دارد

نحوه قرار دادن درخت بن سای:

برای تعیین بهترین مکان برای نمایش بن سای هایتان باید بدانید چه نوع درختی دارید و بایدها و نبایدهایش چیست. اکثر گونه های بن سای درخت هایی مانند سرو کوهی, کاج و صنوبر در فضای هستند که باید در معرض فصول مشابه با همتایان بزرگ تر خود قرار گیرند. بن سای های فضای باز هم شامل درختان برگریز هستند, به این معنی که برگ ها با فصل ها تغییر می کنند اینها عبارتند از افرا, نارون و چهل سکه. روی لبه پنجره آشپزخانه و یا روی میز قهوه آنها را قرار ندهید، بله، بن سای یک درخت است و درختان گیاهانی برای فضای باز هستند. مگر اینکه بن سای شما سریسا یا انجیر باشد، آن ها را هم، تا جایی که ممکن است بیرون نگه دارید. چند گونه دیگر برای بن سای وجود دارد که داخل خانه را تحمل خواهند کرد، اما هیچ یک از آن ها واقعاً در داخل خانه رشد نمی کنند و همه آن ها مشکلاتی را در آنجا خواهند داشت. بیشتر آن ها می میرند.

گونه های نیمه گرمسیری بن سای که در طول سال از دمای ثابت تغذیه می کنند:

گیاهان جید, درختان چتری هاوایی و درختان انجیر. زمانی که متوجه شدید چه نوع درختی دارید, بقیه کارها نسبتاً ساده می شود که در این بخش از نمناک چند نکته کلی درباره تعیین موقعیت درخت وجود دارد که به طور معمول برای همه انواع درختان بن سای به کار می رود.

موقعیت یابی:

بن سای شما باید از گرمای مستقیم دور نگه داشته شود.

نورپردازی:

بن سای خود را در محلی قرار دهید که نور زیادی داشته باشد.

رطوبت:

بن سای به رطوبت نیاز دارد تا خاکش را مرطوب نگه دارد.

انتخاب خاک مناسب برای بن سای:

کلید انتخاب خاک مناسب, انتخاب گزینه مناسب برای زه کشی مناسب است. ذرات درشت را به مخلوط خاک اضافه کنید, مانند سنگ آتشفشانی یا سنگ, برای بهبود زه کشی و ورود هوا به خاک است. مخلوط خاک ایده آل باید قادر به نگهداری آب باشد که با افزودن رس بهبود یابد. حاصلخیزی خاک به شما اطمینان می دهد که مقدار مناسب مواد مغذی لازم برای سالم ماندن را دریافت می کند. یک کود شیمیایی متعادل حاوی مقادیر مساوی نیتروژن, فسفر و پتاسیم است. قبل از بارور شدن, مطمئن شوید که به طور کامل درخت خود را آبیاری کرده اید، زیرا برای بارور کردن گیاه مضر است در حالی که خاک خشک است.

آب دادن به بن سای:

یکی از دلایل مرگ بیشتر درختان، کم آب دادن است. چون لایه خاک بسیار کم عمق است و مستعد خشک شدن بسیار سریع است. درختان بن سای وقتی که لایه بالایی خاکشان خشک می شود, باید آبیاری شوند. بسته به نوع و اندازه درخت, و نیز نوع خاک که از آن استفاده می کنید, میزان آبیاری متفاوت است و حتی می تواند روزی یک بار هم باشد. بنابراین بهتر است به جای چسبیدن به یک روتین, هر یک از گیاهان زینتی خود را به صورت انفرادی آب دهید. هدف اصلی آبیاری، اشباع کردن کامل سیستم ریشه ای با آب است. برای اطمینان از اشباع مناسب, آبیاری را تا زمانی که آب از منافذ تخلیه بیرون بریزد, ادامه دهید. برای تخلیه مناسب, بسیاری از درختان میوه خوار با یک سینی برای جمع آوری آب اضافی می آیند. آبیاری بیش از حد هم می تواند برای درخت شما مضر باشد. علائم آبیاری بیش از حد شامل زردی برگ ها و انشعابات شاخه های کوچک است. در صورت عدم تعادل, ریشه های آن در آب غرق می شوند و از اکسیژن محروم می شوند که مانع از رشد درخت می شود. فرسایش خاک نیز می تواند ناشی از تخلیه ضعیف خاک باشد. برای اطمینان از اینکه به درستی آبیاری خود را آبیاری می کنید, باید هر روز درخت نب سای خود را ارزیابی کنید. قاعده انگشت شست به محض خشک شدن خاک, آب است.

کاشتن بن سای در ظرف بزرگتر:

این عامل کلیدی در حفظ سلامت درخت شما است. هدف از این آزمایش حذف ریشه های اضافی است که می تواند موجب گرسنگی و یا عدم دریافت مواد مغذی کافی برای جرم آن شود. همچنین تضمین می کند که درخت شما می تواند در یک ظرف کوچک رشد کند. درختان کاج باید هر دو یا پنج سال یک بار مورد استفاده قرار گیرند, بسته به اینکه چقدر سریع رشد می کند.

 

مطالب مربوط

  1. كاوه گفت:

    هر كسي ميتواند بونساي درست كند؟

    1. 84502 گفت:

      هنر و علم بن ساي مستلزم گذراندن دوره هاي تخصصي است ولي با آموزش هاي ابتدايي شما ميتوانيد با درختچه هاي مقاوم و بومي مثل توت و درختان منطقه خود و يا بن ساي هاي فضاي داخلي مثل فيكوس ويا كارمونا ……تحربه كسب كنيد و در سايت ما عضو شويد و از آموزش هاي رايگان بهرمند شويد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.